Odkrycie prowadzące do kolejnych odkryć

Odkrycie prowadzące do kolejnych odkryć

Wiele wynalazków ma przysłużyć się ludzkiej wygodzie i ułatwiać codzienne życie. Jednak z punktu widzenia nauki największe znaczenie powinny mieć te, które przyczyniają się do kolejnych odkryć. Jedną z takich zdobyczy technologicznych jest mikroskop. Już sama nazwa tego urządzenia może sugerować, do czego powinno ono służyć.

W języku starogreckim „mikros” oznaczało „mały”. Z kolei „skopeo” to nic innego jak „patrzeć, obserwować”. Łatwo więc domyślić się, że ma służyć obserwacji elementów niewidocznych gołym okiem lub przyglądanie się szczegółom większych obiektów. Jednak nie od razu doceniono potencjał tych urządzeń.

Pierwszy mikroskop, skonstruowany przez dwóch Holendrów, Hansa Janssera i jego syna Zachariasza, powstał już około 1590 roku. Powiększał obraz jednak zaledwie dziesięć razy, więc nie cieszył się zainteresowaniem jako narzędzie badawcze. W XVII wieku przedsiębiorca, Antonie van Leeuwenhoek, udoskonalił znacznie konstrukcję holenderskiego wynalazku. Ten sam mężczyzna wpłynął również na rozpowszechnienie się tego wynalazku.

Warto wspomnieć także o tym, że dzięki swojemu dziełu to on, jako pierwszy na świecie, obserwował niezauważalne gołym okiem żywe komórki – pierwotniaki, plemniki, erytrocyty i tym podobne.

Ścienny uchwyt do telewizora i ekranu led, lcd https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/piaseczno/ www.unhuman-familia.pl